Kijktip: 'Het geheugen van Auschwitz'
26 januari 2020 · 07:00| Leestijd:2 min
Update: 2 juni 2025 · 08:28
Afgelopen week was koning Willem-Alexander in Israël om de slachtoffers van de Holocaust te herdenken. Komende maandag is de Internationale Herdenking Holocaust, op de dag dat vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau 75 jaar geleden werd bevrijd. Daarom wordt dit weekend de documentaire 'Het geheugen van Auschwitz' uitgezonden.
In de film worden veelal jonge conservatoren gevolgd die de afgelopen vijf jaar hebben gewerkt om de overblijfselen van Auschwitz-Birkenau veilig te stellen. In de film is te zien hoe zij werken aan een grote conserveringsoperatie van één van de barakken uit het enorme complex naast het Poolse plaatsje Oscwiecim.
De conservering is een ongekend project waar antwoorden worden gevonden, maar er ook nieuwe vragen en dilemma's ontstaan. Moet de meest gruwelijke plek uit de geschiedenis wel bewaard worden, is een van die vragen die centraal staat. Dit geldt niet alleen voor de conservatoren die zich inzetten voor het behoud. Ook regisseur Manfres van Eijk en cameraman Chris Blokhuis kwamen voor vragen te staan.
Lees verder onder de foto's.
De conservatoren krijgen te maken met andere complexe problemen, zo laat de indringende documentaire zien. Naast de barakken en de crematoria op het terrein zijn er nog heel veel voorwerpen overgebleven. Gedeporteerden namen van huis spullen mee, zoals tandenborstels, kinderschoentjes, koffers, leesbrillen, gebedskleden, sieraden, muziekinstrumenten en speelgoed. Hoe ga je hier mee om? Ook is het emotioneel beladen om met deze spullen te werken.
'Het geheugen van Auschwitz', zondag 26 januari om 20.10 op NPO2.
Foto's: EO
Meest gelezen
- Koningin Mathilde en haar dochters stralen bij kerstconcert, maar het gezin is niet compleet
België 🇧🇪
Koningin Mathilde en haar dochters stralen bij kerstconcert, maar het gezin is niet compleet
- Kerst met de Oranjes: je kunt de koninklijke familie zomaar tegenkomen in de kerk
Kerst 🎄
Kerst met de Oranjes: je kunt de koninklijke familie zomaar tegenkomen in de kerk
- Kerst met de royals en het staatsbezoek uit Finland
Dit zie je in de uitzending 📺
Kerst met de royals en het staatsbezoek uit Finland
Lees ook
- Rood, groen en goud: koninklijke mode-inspiratie voor de feestdagen
Mode 👗
Rood, groen en goud: koninklijke mode-inspiratie voor de feestdagen
- Kerstkaart van de Oranjes toont nieuwe foto van het koninklijk gezin
Kerst 🎄
Kerstkaart van de Oranjes toont nieuwe foto van het koninklijk gezin
- Catherine doneert boom van 'haar' kerstviering aan ziekenhuis waar ze behandeld werd
Kerst 🎄
Catherine doneert boom van 'haar' kerstviering aan ziekenhuis waar ze behandeld werd





