Koning krijgt kijkje in tijdelijke Eerste Kamer
30 september 2021 · 13:31
Update: 5 juni 2025 · 12:44
Koning Willem-Alexander is donderdagochtend gaan kijken in het nieuwe onderkomen van de Eerste Kamer. Die is sinds een maand niet meer gehuisvest aan het Binnenhof maar even verderop in Den Haag, aan het Lange Voorhout en de Kazernestraat.
De koning kreeg een uitgebreide rondleiding door het geheel aangepaste voormalige stadspaleis, het zogenoemde Huis Huguetan, en de latere aanbouw ten behoeve van gebruikers als Hoge Raad en Koninklijke Bibliotheek.
Eerste Kamervoorzitter Jan Anthonie Bruijn toonde zich opgetogen en wees op tal van verbeteringen ten opzichte van het historische onderkomen aan het Binnenhof, zoals de mogelijkheid ook commissievergaderingen live te streamen en daardoor ook openbaar te maken. "Ik ben benieuwd hoe dat uitpakt", aldus Bruijn.
Lees verder onder de foto.
Bruijn verwachtte dat de Senaat drie jaar in het Huis zou blijven, zo liet hij zich in gesprek met Willem-Alexander in de plenaire zaal ontvallen. "Drie jaar?", vroeg de koning quasi verbaasd, voor de verbouwing en renovatie van het Binnenhof zijn immers ruim 5,5 jaar uitgetrokken. "U heeft gelijk, het zou korter moeten", antwoordde Bruijn gevat.
Toen huisvestingscoördinator Peter Kranendonk vertelde dat vanuit de regiekamer achter de zaal alles werd gecontroleerd en in goede banen geleid, wilde Willem-Alexander even zeker weten dat hij het had over de techniek en niet de politiek. Het tekende de losse sfeer bij het bezoek, waarbij de koning af en toe ook een werkkamer indook om een verraste medewerker goedemorgen te wensen.
Lees verder onder de foto.
Bruijn gaf Willem-Alexander een bijna lyrische beschrijving van het speciaal voor de nieuwe vergaderzaal gemaakte kunstwerk van Navid Nuur dat op allerlei wijzen verwijst naar de Senaat, Nederland en de oude zaal aan het Binnenhof. "Niemand ziet hetzelfde", vertelde Bruijn. "Het perspectief wisselt naar gelang de plek in de zaal." Dat was een mooie metafoor voor de verschillende standpunten die Kamerleden kunnen hebben. De koning maakte prompt een rondje door de zaal om dat effect ook te ervaren.
De Eerste Kamer deelt een deel van het pand overigens met de Raad van State. Die kan daar in december prinses Amalia ontvangen wanneer ze na haar achttiende verjaardag haar intrede doet in de Raad.
Bron: ANP
Meest gelezen
- Foto-overzicht: prins Bernhard en prinses Annette vieren zilveren huwelijksjubileum
Foto-overzicht: prins Bernhard en prinses Annette vieren zilveren huwelijksjubileum
- Van burgermeisje tot royal: zó zag het leven van Máxima eruit voordat ze prinses werd
Van burgermeisje tot royal: zó zag het leven van Máxima eruit voordat ze prinses werd
- Video: dit was de zomerse fotosessie van 2025 op Paleis Huis ten Bosch
Video: dit was de zomerse fotosessie van 2025 op Paleis Huis ten Bosch
Lees ook
- Koningin Mathilde steunt dj-carrière zoon: "Gelukkig wonen we ruim genoeg"
Koningin Mathilde steunt dj-carrière zoon: "Gelukkig wonen we ruim genoeg"
- Praat mee: hoe belangrijk is het dat een royal op de tribune zit tijdens een internationaal sportevenement?
Praat mee: hoe belangrijk is het dat een royal op de tribune zit tijdens een internationaal sportevenement?
- Steeds meer royals raken verknocht aan het Bar-jasje van Dior
Mode
Steeds meer royals raken verknocht aan het Bar-jasje van Dior