Paul en de Provincie: Gelderland, de city of life sciences Wageningen
9 mei 2020 · 20:10| Leestijd:2 min
Update: 2 juni 2025 · 08:35
Kunsthistoricus Paul Rem reist voor ons stad en land af om alle koninklijke hoogtepunten in de provincies op te zoeken. Deze week is Paul weer in de provincie Gelderland, in Wageningen. Hier is de Wageningen University & Research.
In 2018 is koning Willem-Alexander aanwezig bij de viering van 100 jaar Wageningen University & Research. In 1918 krijgt deze school de universitaire status en daar is prins Hendrik bij, de overgrootvader van de koning.
Ondanks universitaire status heet deze school tot 1986 de Landbouwhogeschool. Het is koningin Wilhelmina die in 1935 de nieuwe aula van de Landbouwhogeschool opent. Haar man, prins Hendrik, is in 1934 overleden en ze is daarom in opvallend wit. Dat komt doordat ze in de rouw is en dat was bij haar en prins Hendrik niet zwart, maar wit.
Koningin Willem-Alexander en koningin Maxima deden Wageningen aan tijdens hun bezoeken aan de provincies. Dat was in 2013. Koningin Juliana en prins Bernhard deden hetzelfde, maar dan in 1950.
In Wageningen bevindt zich ook het MARIN, het Maritiem Research Instituut Nederland. Dit is een belangrijk instituut voor de maritieme industrie en de marine. Vroeger was de naam: Scheepsbouwkundig Proefstation. In 1960 krijgt het instituut bezoek van koningin Juliana en zij krijgt een demonstratie van scheepsmodellen die worden getest. In 2001 opende prins Willem-Alexander drie nieuwe testfaciliteiten in het instituut.
In 1961 opent koningin Juliana hier in Wageningen het gebouw van het Instituut voor Landbouwhuishoudkunde. Hier doen specialisten en studenten wetenschappelijk onderzoek om “de huisvrouw te helpen in het doolhof van de huishoudkunde”.
In de jaren ’70 werd het instituut alweer opgeheven. Maar er komt altijd wel weer iets anders voor in de plaats. Zoals het FrieslandCampina Innovation Centre. In 2013 geopend door koningin Maxima. Hier doet men onderzoek naar gezonde én lekkere voeding.
Volgende week kun je weer genieten van een nieuwe aflevering 'Paul & de Provincie'. Kijk zaterdag 16 mei naar Blauw Bloed om 19:50 uur op NPO 2. Bekijk voor nu hieronder het item van afgelopen zaterdag terug!
Foto's: ANP
Meest gelezen
- Koningin Máxima pakt voor de laatste keer uit in Suriname en doet dat op een speciale manier
Staatsbezoek Suriname 🇸🇷
Koningin Máxima pakt voor de laatste keer uit in Suriname en doet dat op een speciale manier
- Terugblik staatsbezoek aan Suriname en het hoogtepunt van een koninklijk huwelijk: de balkonscène
Dit zie je in de uitzending 📺
Terugblik staatsbezoek aan Suriname en het hoogtepunt van een koninklijk huwelijk: de balkonscène
- Video: koningin Máxima's VN-reis naar Indonesië
VN-reis 🇺🇳
Video: koningin Máxima's VN-reis naar Indonesië
Lees ook
- Terugblik staatsbezoek aan Suriname en het hoogtepunt van een koninklijk huwelijk: de balkonscène
Dit zie je in de uitzending 📺
Terugblik staatsbezoek aan Suriname en het hoogtepunt van een koninklijk huwelijk: de balkonscène
- Van Victoria tot Catherine: de indrukwekkende geschiedenis van de Oriental Circlet Tiara
Juwelen 💎
Van Victoria tot Catherine: de indrukwekkende geschiedenis van de Oriental Circlet Tiara
- O, kom er eens kijken... De Oranjes met de Sint!
Terugblik 🎁
O, kom er eens kijken... De Oranjes met de Sint!




