Hoe spreek je de Belgische royals eigenlijk aan?
31 mei 2025 · 11:00
Update: 31 mei 2025 · 11:45
Onder het mom van handig om te weten: hoe spreek je de Belgische royals eigenlijk aan? In dit artikel duiken we in de etiquetteregels bij onze zuiderburen.
Het zal misschien niet vaak voorkomen dat je een royal 'in het wild' tegenkomt. Toch kan het handig zijn om te weten hoe je royals aanspreekt, bijvoorbeeld als er leden van het koninklijk huis op bezoek komen bij het bedrijf waar je werkt. In België zijn er, net als in Nederland, allerlei regels op het gebied van het aanspreken van koning Filip en zijn familieleden.
- Koninklijke etiquette: hoe spreek je de leden van het Koninklijk Huis aan?
Koninklijke etiquette: hoe spreek je de leden van het Koninklijk Huis aan?
Misschien ben je wel van plan om op 21 juli, de Nationale Feestdag in België, naar Brussel te gaan. Dan is de kans groot dat je een lid van de Belgische koninklijke familie tegenkomt. Wat zeg je dan tegen wie? We zetten het hier voor je op een rij.
Koning Filip: sire
Waar we in Nederland koning Willem-Alexander aanspreken met 'majesteit' doen ze dat in België met het woord 'sire'. Ook koning Albert, de vader van koning Filip, wordt nog aangesproken met 'sire'. Zelf spreekt de koning de mensen aan met meneer of mevrouw en dan de achternaam. "Zelfs na al die jaren en zoveel ontmoetingen richten Filip en Mathilde zich beleefd tot mij met Meneer Dehandschutter, nooit familiair met Wim", zo schrijft journalist Wim Dehandschutter in zijn boek Achter de Paleismuren.
Lees verder onder de foto.
Koningin Mathilde: majesteit of mevrouw
Koningin Mathilde mag worden aangesproken met zowel 'majesteit' als 'mevrouw', net als koningin Paola. Om verwarring te voorkomen, spreekt men koningin Mathilde vaak aan met 'majesteit' en koningin Paola met 'mevrouw'.
Lees verder onder de foto.
Koninklijke hoogheid
De overige mannelijke en vrouwelijke leden van het Belgische koningshuis die de titel prins of prinses dragen worden aangesproken met 'koninklijke hoogheid'. Denk bijvoorbeeld aan prinses Elisabeth of prins Astrid en prins Laurent. De mannelijke leden worden ook wel aangesproken met 'monseigneur', de vrouwelijke leden met 'mevrouw'.
Beeld: ANP

Meest gelezen
- Foto-overzicht: prins Bernhard en prinses Annette vieren zilveren huwelijksjubileum
Foto-overzicht: prins Bernhard en prinses Annette vieren zilveren huwelijksjubileum
- Leuk: prinses Amalia sluit bacheloropleiding feestelijk af met familie
Leuk: prinses Amalia sluit bacheloropleiding feestelijk af met familie
Lees ook
- Zó zag de intensieve 'prinsessenopleiding' van Máxima eruit
Zó zag de intensieve 'prinsessenopleiding' van Máxima eruit
- Eén diadeem, oneindig veel mogelijkheden: de Palmette Tiara van prinses Sofia
Eén diadeem, oneindig veel mogelijkheden: de Palmette Tiara van prinses Sofia
- Van Petra naar prinses Laurentien: zo werd dit burgermeisje prinses
Van Petra naar prinses Laurentien: zo werd dit burgermeisje prinses