Navigatie overslaan

Gratis inloggen

Praat mee op onze sites, beheer je gegevens en abonnementen, krijg toegang tot jouw digitale magazines en lees exclusieve verhalen.

Door in te loggen bevestig je dat je de Algemene Voorwaarden en Privacyverklaring van de EO hebt gelezen en begrepen.

Hulp nodig?

Check de veelgestelde vragen.

NPO Start
Uitgelichte afbeelding

Prinsessen Amalia, Alexia en Ariane vonden het in het begin raar om Spaans te spreken tegen Máxima

11 maart 2025 · 18:03

Update: 11 maart 2025 · 18:10

"In het begin vonden ze het heel raar om tegen hun moeder Spaans te spreken", zegt koning Willem-Alexander over de talen van zijn drie dochters bij de opening van de 90e editie van de Boekenweek. Pas wanneer Spaanse nummers 'in' worden, maken de drie prinsessen zich deze taal eigen. Lees hier verder.

"Het mooie van twee culturen die bij elkaar komen en er twee talen bij elkaar komen, is dat je kinderen hebt die in meerdere talen vloeiend zijn", vertelt koning Willem-Alexander dinsdagmiddag in Den Haag. Hij is daar voor de opening van de 90e Boekenweek dat dit jaar het thema 'Je Moerstaal' heeft. "Onze kinderen zijn eigenlijk drietalig opgevoed", duidt de koning. "In het Nederlands, Spaans en Engels. Maar uiteindelijk het feit dat ze onderling Nederlands spreken en nooit in een andere taal vervallen. Alleen als er anderen bij zijn waardoor ze in een andere taal moeten vervallen, spreken ze een andere taal. Dat toont echt wel aan dat dat hun moerstaal is. Alhoewel hun moerstaal, hun moeders taal officieel Spaans is."

"Nederlands als moerstaal"

"In het begin vonden ze het heel raar om tegen hun moeder Spaans te spreken", verklapt de koning. "Zij verstond toch Nederlands, dus waarom zou je de moeite doen om toch Spaans terug te praten? Maar toen kwamen liedjes als Despacito ineens in. Toen was het heel erg cool op school dat zij de enigen waren die dat nummer konden vertalen." Maar, zo stelt de koning de aanwezigen gerust: "Ze zijn Nederlands, ze blijven Nederlands en Nederlands is hun moerstaal."

Lees verder onder de foto.

Koning Willem-Alexander met auteurs Paulien Cornelisse en Gerwin van der Werf bij de opening van de 90e Boekenweek.

Steun voor de cultuursector

Dat de cultuursector momenteel in zwaar weer zit door de aankondiging van bezuinigingen is koning Willem-Alexander niet ontgaan. "Ik vond het onterecht om op honderd jaar te wachten om de cultuursector te steunen", zegt koning Willem-Alexander in zijn toespraak. "Het boek is zo belangrijk in Nederland." Hij geeft aan dat de boeksector en de schrijfkunst "alle steun moet krijgen die het nodig heeft."

Over de Boekenweek

De Boekenweek vindt dit jaar van dinsdag 12 tot en met zondag 23 maart plaats en gaat net als elk jaar gepaard met een Boekenweekgeschenk en een Boekenweekgedicht. Laatstgenoemde is dit jaar geschreven door de Iraans-Nederlandse Sholeh Rezazadeh en zij draagt het vandaag ook voor.

Beeld: ANP

Afbeelding van deze persoon
Meer over deze royalWillem-Alexander Claus George Ferdinand
Willem-Alexander Claus George Ferdinand
Afbeelding van deze persoon
Meer over deze royalAlexia Juliana Marcela Laurentien
Alexia Juliana Marcela Laurentien
Afbeelding van deze persoon
Meer over deze royalAriane Wilhelmina Máxima Ines
Ariane Wilhelmina Máxima Ines
Afbeelding van deze persoon
Meer over deze royalCatharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria
Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria
Afbeelding van deze persoon
Meer over deze royalMáxima Zorreguieta Cerruti
Máxima Zorreguieta Cerruti

Meest gelezen

Lees ook

Mis niets van Blauw Bloed

Meld je aan voor de gratis nieuwsbrief. Je ontvangt eens in de twee weken een persoonlijke nieuwsbrief vol royaltynieuws, tips en exclusieve content in je inbox.

Lees onze privacyverklaring.