
Koning Willem-Alexander bekroont talentvolle kunstenaars met prestigieuze prijs
31 januari 2025 路 16:00| Leestijd:3 min
Update: 31 januari 2025 路 16:01
"Het is duidelijk dat het 750 jaar jonge Amsterdam een trekpleister is voor creatief talent overal vandaan. En dat is iets om te koesteren", zegt koning Willem-Alexander in zijn toespraak. Hij zet vandaag drie prijswinnaars van de Koninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst 2025 in het zonnetje.
Wat opvalt is de veelzijdigheid aan materialen en technieken die ze gebruiken. "Olieverf. Tempera. Acrylverf. Inkt. Gips. Beton. Maar ook: hibiscuswater en meekrapwortel", aldus de koning. Hij reikt vandaag de Koninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst 2025 uit in het Koninklijk Paleis in Amsterdam. In zijn toespraak vertelt hij uitgebreid over de drie winnaars van vandaag: Taqwa Ali, Lieve Hakkers en Eniwaye Oluwaseyi.
"De hele schilderskist gaat open!"
Koning Willem-Alexander vertelt enthousiast over de diversiteit aan materialen die in de kunstwerken wordt gebruikt: "De hele schilderskist gaat open!" Een van de prijswinnaars, Taqwa Ali, gebruikt wel een heel bijzonder materiaal. Namelijk hibiscus uit de tuin van haar moeder in Soedan. "Een symbool van de onverbrekelijke band tussen moeder en dochter, maar ook van de liefde van deze jonge schilder voor haar geboorteland", zo omschrijft koning Willem-Alexander. "Een prachtig land dat momenteel helaas verscheurd wordt door bittere conflicten."
Lees verder onder de foto.
Lieve Hakkers is de tweede winnaar die koning Willem-Alexander noemt in zijn toespraak. De kunstenaar "houdt ervan om zelf haar verf te maken en eigenhandig haar pigmenten te wrijven", zo horen we van de koning. "Verf maken is niet alleen een kwestie van de juiste kleur vinden, maar ook van de juiste substantie scheppen."
Lees verder onder de foto.
"Het enorme talent dat Afrika te bieden heeft"
De derde prijswinnaar is Eniwaye Oluwaseyi, een jongen die geboren is in Nigeria. Volgens Willem-Alexander zijn hij (en Taqwa) "een sprekend bewijs van het enorme reservoir aan talent dat Afrika te bieden heeft." De koning licht 茅茅n kunstwerk uit: Nestled Dream. "Dat bevat een van de meest geslaagde trompe-l鈥檕eil-effecten in de moderne schilderkunst. Ik verklap alvast: het is een stopcontact en het zit linksonder. Je zou er z贸 je telefoonoplader inpluggen", grapt de koning.
Lees verder onder de foto.
De prijzen worden dit jaar eerder uitgereikt zodat men n贸g langer van de expositie kan genieten. De koning moedigt iedereen aan te komen kijken: "De jonge schilders verdienen het!"
Ook leuk om te zien: koninklijke kunstenaars aan het werk.
Beeld: ANP
Meest gelezen
- Koningin M谩xima pakt voor de laatste keer uit in Suriname en doet dat op een speciale manier
Staatsbezoek Suriname 馃嚫馃嚪
Koningin M谩xima pakt voor de laatste keer uit in Suriname en doet dat op een speciale manier
- Terugblik staatsbezoek aan Suriname en het hoogtepunt van een koninklijk huwelijk: de balkonsc猫ne
Dit zie je in de uitzending 馃摵
Terugblik staatsbezoek aan Suriname en het hoogtepunt van een koninklijk huwelijk: de balkonsc猫ne
- Video: koningin M谩xima's VN-reis naar Indonesi毛
VN-reis 馃嚭馃嚦
Video: koningin M谩xima's VN-reis naar Indonesi毛
Lees ook
- Prins William en Catherine vieren alvast kerst met hun gezin 茅n andere royals
Verenigd Koninkrijk 馃嚞馃嚙
Prins William en Catherine vieren alvast kerst met hun gezin 茅n andere royals
- Andrew Mountbatten Windsor is niet uitgenodigd voor kerst op Sandringham
Verenigd Koninkrijk 馃嚞馃嚙
Andrew Mountbatten Windsor is niet uitgenodigd voor kerst op Sandringham






